Esenciálne oleje a joga: AKÉ a AKO použiť esenciálne oleje pri cvičení jogy

Hľadáš nový spôsob, ako zlepšiť svoju jogovú rutinu? Ak áno, jednou z možností je použiť esenciálne oleje 

Esenciálne oleje pomáhajú prehĺbiť dych, zlepšiť koncentráciu a uvoľniť myseľ a telo. Dokážu vytvoriť príjemné prostredie pre meditáciu a jogu. Poskytujú nášmu telu mnoho výhod, ako po psychickej, tak aj po fyzickej stránke. Či už potrebujete olej na upokojenie úzkostných myšlienok alebo nejaký, ktorý vám dodá energiu pred náročnou hodinou jogy, pre každého jogína v každej situácii existuje esenciálny olej. Napríklad levanduľové a harmančekové oleje sú všeobecne známe pre svoje upokojujúce účinky, zatiaľ čo mätové a citrusové oleje pôsobia energizujúco. Každý z týchto olejov prinesie počas cvičenia iný zážitok a inú atmosféru.

 

Najlepšie esenciálne oleje pre jogu

  • Levanduľový esenciálny olejUpokojí. Jemná vôňa levandule pôsobí ako sedatívum pre centrálny nervový systém: zmierňuje stres, úzkosť, lieči nespavosť a bolesti hlavy. Je vhodný k pomalších druhom jogy, ako napríklad jin a Iyengar joga a k meditácií.

  • Esenciálny olej z mäty piepornej Prečistí a energizuje. Je vynikajúci na zlepšenie koncentrácie, znižuje vyčerpanie, uvoľňuje dutiny a dokonca zmierňuje bolesti hrdla. Počas cvičenia jogy pozdvihuje telo a myseľ, prebúdza zmysli a podporuje duševnú jasnosť.
  • Esenciálny olej pačuliZmierni stres a napätie. Dokonale utíši myseľ a pripraví ju na meditačný stav. Sladká, zemitá vôňa navodí pocit relaxácie, zahreje myseľ, telo a ducha.
  • Esenciálny olej z čajovníkaDetoxikuje a regeneruje. Olej z čajovníka pomáha podporovať imunitný systém a je známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami. Pomocou oleja jednoducho a ľahko môžete vyčistiť aj  podložku na cvičenie.
  • Eukalyptový esenciálny olej – Uvoľní. Eukalyptus je ideálny pri bolestiach hlavy, pretože pomáha uvoľniť upchaté dutiny. Osviežujúca vôňa vyčistí myseľ a podporí pocit pokoja.

 

Odporúčame vybrať si 100% prírodné esenciálne oleje. Organické esenciálne oleje sú vďaka svojej čistote zloženia bezpečnejšie na použitie, sú silnejšie a ich účinok je výraznejší. Dobrú skúsenosť máme so značkou Bewit, ktorá ponúka 100% prírodné zloženie esenciálnych olejov za veľmi prijateľné ceny. Registráciou na stránke Bewit nakúpite esenciálne oleje v zľave alebo v akcii, ako napríklad 1+1 atď. Link na registráciu nájdete TU.

 

Ako používať esenciálne oleje počas cvičenia jogy

  • Použite difuzér – ide o najobľúbenejší spôsob používania olejov, pretože jednoducho ho zapnete a užívate si krásnu vôňu oleja po dobu 4 – 6 hodín. Pri správnom použití môžu vône prehĺbiť relaxáciu, dodať novú energiu, uvoľniť staré blokády a pozdvihnúť náladu. Navyše, ak si zaobstaráte difuzér, ktorý mení farbu, bude to pastva nie len pre váš nos, ale aj pre vaše oči. 

Zdroj: Bewit – esenciálne oleje

  • Dajte si kvapku do dlaní –  pošúchajte si dlane, aby ste olej zohrial a aktivovali a zhlboka sa nadýchnite. Prípadne si môžete naniesť kvapku oleja na spánky alebo na zadnú časť krku. Keďže esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, odporúčame olej zriediť s nosným/základovým olejom (olivový, hroznový, kokosový atď.).
  • Nosenie aroma šperkov – ak nemáte doma difuzér alebo sa obávate riedenia olejov, môžete využiť aroma šperky. Nakvapkáte 2-3 kvapky na podložku v náhrdelníku alebo náramku a zavriete ho. Vďaka tomu nosíte svoj vlastný difúzor všade zo sebou. Alternatívou sú aj šperky, ktoré sú zložené z lávových kameňov, kde opäť olej nakvapkáte na kamene a vôňu cítite po celý deň.

  • Vyčistite podložku na jogu – Pridajte 3 – 4 kvapky esenciálneho oleja do rozprašovacej fľaštičky s vodou a pred zrolovaním zľahka nastriekajte na podložku, aby ste ju vyčistili a pripravili na ďalšie cvičenie. Je vhodnejšie použiť esenciálne oleje, ktoré majú sviežu vôňu a dezinfekčné vlastnosti, ako je esenciálny olej z eukalyptu, čajovníka, mäty piepornej a podobne. 

 

 

 

X