Ako robiť brušáky? Keď cvičíš, tak SPRÁVNE! Návod na perfektné brušáky

Brušáky

Poradíme, ako správne robiť jeden z najčastejšie používaných cvikov BRUŠÁKY. Správna technika cvičenia brušákov je dôležitá, aby sa želané výsledky mohli dostaviť.

Dôvodom, prečo sú brušáky tak obľúbené je, že sa zameriavajú na jadro (core ) nášho tela. Silné brušné svaly sú dôležité pre držanie tela, každodenné aktivity a podporujú telo počas tréningu. Brušáky precvičujú priamy brušný sval (tiež známy ako six pack), šikmé brušné svalypriečny sval brucha tzv. hlboké brušné svaly. Ak brušáky robíš nesprávne, cvičenie je neefektívne a môže ti spôsobiť zranenie a bolesť v dolnej časti chrbta. Poďme si vysvetliť, na čo si dávať pozor a čo mať na pamäti pri cvičení bušákov.

Článok: Najväčšie mýty o cvičení odhalené! 6 Fitness Mýtov

 

Návod ako správne cvičiť brušáky

  1. Ľahni si na chrbát tak, aby bedrová časť bola pritlačená k zemi – nesmie vzniknúť medzera medzi chrbtom a zemou.
    • Nohy pokrč v kolenách a polož chodidlá pevne na zem.
    • Predstav si, že medzi bradou a hrudníkom držíš jablko, tým dosiahneš správne držanie hlavy.
    • Na rozdiel od klasickej polohy „ruky spojené za hlavou“, daj si ruky za hlavu a končekmi prstov sa hlavy jemne dotýkaj. Lakte doširoka otvor.
  2. S výdychom pomaly zdvihni hornú časť trupu od podložky a silno stiahni brušné svaly. V tejto fáze vydrž pár sekúnd. Nezabudni, že spodná časť chrbta má byť zatlačená do podlahy.
  3. S nádychom pomaly spúšťaj chrbát späť na zem.

 

Časté chyby, ktorým sa treba vyhnúť

 

Článok: Pravidlá pre dokonalé brucho

Precvičuj brušné svaly dvakrát alebo trikrát týždenne a dopraj im následný odpočinok na regeneráciu. Výhodou tohto cvičenia je, že môžeš využiť mnoho variant brušákov ako nohy na stoličke, striedavý lakeť ku kolenu alebo môžeš vyskúšať cvičenie so závažím. Vždy záleží na striktnom prevedení cviku. Pre začiatočníkov je základná varianta dostatočne účinná.

 

Video: Správne a nesprávne cvičenie brušákov

Zdroj: youtube 

 

 

X