Prepeličie vajcia vs. slepačie vajcia. POROVNANIE: Ktoré sú zdravšie?

Sú prepeličie vajcia zdravšie a výživnejšie ako slepačie?

Vajíčka sú vysoko výživné, a preto sú považované za „superpotravinu“ alebo „multivitamín prírody“. Vajcia sú ideálnym zdrojom bielkovín, ktoré môžu pomôcť nie len pri budovaní svalovej hmoty, ale aj pri redukčných diétach. Bielkoviny ťa zasýtia na dlhšiu dobu, a tak môžeš znížiť príjem kalórii počas dňa. Obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny potrebné na obnovu svalov po náročnom tréningu. Vajcia sú vynikajúcim zdrojom zdravých tukov, minerálov a vitamínov A, D, E, K, B2, B5 a B12.

Prepeličie vajcia sa stali veľmi populárne, sú menšie ako slepačie vajcia a majú jemnejšiu chuť. Rozhodli sme sa porovnať slepačie a prepeličie vajíčka a zistiť, ktoré z nich sú výživnejšie a zdravšie.

 

Predtým, ako prejdeme k porovnaniu nutričných hodnôt je potrebné vedieť niekoľko faktov:

  • Prepeličie vajcia majú výraznejší pomer žĺtka k bielku.
  • Prepeličie vajcia sú oveľa menšie.
    • Slepačie vajce váži v priemere 60g.
    • Prepeličie vajce váži v priemere 15g.
  • Jedno slepačie vajce má rovnakú hmotnosť ako 4 prepeličie vajcia.

 

Sú prepeličie vajcia zdravšie ako slepačie?

Prepeličie vajcia

Tieto malé vajíčka sú veľmi dobrým zdrojom minerálov a vitamínov. Prepeličie vajcia v porovnaní so slepačími vajcami majú viac bielkovín, vitamínu B12 (prispieva k tvorbe červených krviniek), fosforu (zdravé kosti a zuby), vápnika (udržuje zdravé kosti, svaly a zuby), kyseliny listovej (tvorba krvi, na rastové procesy), riboflavínu (dôležitý pre zrak a pokožku), selénu (pre imunitu a štítnu žľazu), zinku (ako ochrana pred stresom, pre krásnu pokožku, vlasy a nechty) a dvojnásobné množstvo železa (tvorba krviniek, hemoglobínu).

Na druhej strane obsahujú viac kalórii, tukov a takmer dvojnásobné množstvo cholesterolu. Zaujímavosťou je, že vajíčka obsahujú aj lecitín, ktorý účinne napomáha cholesterol odbúravať. V prepeličích vajciach sa nachádza veľké množstvo prospešných mastných kyselín, ktoré pomáhajú zlepšiť zdravie nášho srdca. Pravdou je, že 60 % tuku v prepeličích vajciach tvorí „dobrá“ forma cholesterolu. To pomáha vášmu telu vyrovnávať negatívne účinky „zlého“ cholesterolu. Ak neprekročíš odporúčanú dennú dávku vajec (4-6ks), cholesterolu v žĺtku sa nemusíš obávať.

Ak napriek tomu premýšľaš, ako sa vyhnúť cholesterolu a znížiť ho, môžeš odstrániť žĺtky a jesť iba vaječné bielky. Hoci nezješ celé vajíčko, nemusíš sa obávať, stále získaš dostatočné množstvo živín z vaječných bielkov.

Slepačie vajcia

Slepačie vajíčka sú tiež výživovo hodnotné. V slepačích vajciach nájdeš viac sodíka (dôležitý pre nervy a svaly, udržuje krvný tlak), dráslika (pre správnu funkciu nervov, svalov, obličiek) a cholínu, ktorý je dôležitý pre zdravie mozgu a rozvoj pamäti. Obsahuje viac vitamínu A, ktorý pozitívne vplýva na zdravie očí. Ako sme už spomínali, slepačie vajíčka obsahujú o polovicu menej cholesterolu, takže sú vhodnejšou formou pre tých, ktorí si potrebujú strážiť hladinu cholesterolu v krvi. Odporúčaná dávka je 1-2 vajcia na deň.

 

Na záver

Zaradenie prepeličích vajec do svojho jedálnička je skvelý spôsob, ako získať ďalšie vitamíny a minerály do svojho tela. Sú ľahšie stráviteľné, posilňujú imunitný systém a pomáhajú stabilizovať nervový systém. Okrem toho o prepeličích vajíčkach je známe, že dokážu odstraňovať obličkové a žlčníkové kamene. Tí, ktorí majú zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, by mali denný príjem prepeličích vajec obmedziť na 1-2 vajíčka denne.

Zdroj: Denné dávky

 

 

 

X