Najväčšie mýty o cvičení odhalené! 6 Fitness Mýtov

Búrame najpopulárnejšie mýty o cvičení a odhalíme odpovede na otázky:

Vedia sa tuky premeniť na svaly? Statický strečing pred tréningom? Spálim viac tuku cvičením nalačno? a dozvieš sa ešte viac.

Pokúsiť sa získať postavu svojich snov je cesta, počas ktorej narazíš na niekoľko mýtov, teórií a poloprávd. Pomôžeme ti odhaliť nezmyselné mýty, ktoré vo svete fitness kolujú už dlhé roky. Možno zistíš, že práve jeden z týchto mýtov ťa brzdil k dotiahnutiu tvojho fitness cieľa.

 

Mýtus č.1: Tuky sa menia na svaly a naopak

Tuky a svaly sú odlišné typy tkanív, a preto nie je možné, aby sa tuky menili na svaly. Aby sa stimuloval svalový rast, je potrebné aktivovať anabolické reakcie pomocou posilňovacieho tréningu. Ak chceš spaľovať, musí sa zvýšiť termogenéza (telesná tvorba tepla, v rámci ktorého sa spaľujú tuky). Kombinovaný efekt oboch procesov môže vytvárať dojem, že sa jedno tkanivo mení na druhé, ale v skutočnosti k ničomu takému nedochádza.

Článok: 6 najlepších kardio cvičení na doma

 

Mýtus č.2: Zdvíhaním ťažkých váh budem vyzerať ako kulturistka

Po dlhú dobu bolo vzpieranie v centre pozornosti kulturistov a profesionálnych športovcov. Silový tréning je dôležitou súčasťou každého tréningu. Pravidelné zdvíhanie váh zlepšuje zdravie srdca, naštartuje metabolizmus, znižuje riziko zranenia, zvyšuje sebavedomie. Častokrát ženy nechcú zdvíhať ťažké váhy, pretože sa obávajú veľkých svalov a kulturistického vzhľadu. Pravdou je, že ženy nemajú dostatok hormónu (testosterónu) na dosiahnutie mimoriadneho rastu svalov, a to ani pri zdvíhaní ťažkých váh. Ženy, ktoré s venujú kulturistike majú silové dvojfázové tréningy, upravený jedálniček a užívajú rôzne suplementy. 

 

Mýtus č.3: Cvikmi na brucho si vyrysujem dokonalé bruško

Cviky na brucho s milión počtom opakovaní ti nezabezpečia viditeľný six pack, ak je brucho pokryté vrstvou tuku. Keďže nedokážeme spáliť tuk len z brucha, je nutné zaradiť do svojho tréningu kardio cvičenie, v ktorom zapojíš rôzne partie tela.

3 piliere k dosiahnutiu vyrysovaného brucha:

Článok: Pravidlá pre dokonalé brucho

 

Mýtus č.4: Ak deň po cvičení necítim bolesť, tak necvičím dostatočne tvrdo

Ak vyskúšaš novú aktivitu, telo na ňu reaguje tak, že dochádza k drobným poškodeniam v svalových tkanivách a jej dôsledkom je bolesť svalov tzv. svalovica. Sval potrebuje dostatok času na regeneráciu a adaptáciu. Považovať bolesť ako indikátor dobrého tréningu by nepochybne viedlo k pretrénovaniu a preťaženiu svalov a následne k rôznym zraneniam. Cviky je dobré pravidelne meniť, aby telo dostávalo stále nové podnety.

Článok: Cviky na pevný a guľatý zadok bez DREPOV, ktoré zvládne KAŽDÝ

 

Mýtus č.5: Statický strečing pred tréningom

Aj keď je pravda, že strečing znižuje riziko zranenia, je potrebné vedieť, ktorý strečing je vhodné zvoliť pred a po cvičení. Svaly sú ako gumička – ak ich budeš naťahovať studené a následne na nich vyvinieš tlak, tak „prasknú“. Dynamický strečing pred tréningom ti pomôže zohriať svaly a pripraviť telo na športový výkon. Statický strečing  sa odporúča robiť po tréningu, pretože uvoľní a natiahne zohriate svaly a pripraví ich na proces regenerácie.

 

Mýtus č.6: Cvičením ráno nalačno spálim viac tuku

Ak začneš deň kardio tréningom, naštartuje to tvoj metabolizmus. Nie je však dokázané, že ranným cvičením nalačno spáliš viac tuku, ako keď rovnaký tréning odcvičíš popoludní. Cvičenie s prázdnym žalúdok spaľuje viac svalov, pretože telo ako zdroj energie nevyužije tuky ale svalové tkanivo. Nízka hladina cukru v krvi a nedostatok živín môže viesť k pocitu slabosti a nižšiemu tréningovému výkonu. Ak sa aj napriek tomu rozhodneš cvičiť ráno, je dobré zjesť aspoň 30 minút pred tréningom niečo malé banán alebo ovsené vločky.

 

 

X