VŠETKO o Diastáze: Ako zistím diastázu? Ako sa zbaviť diastázy?

Diastaza

Pýtaš sa samej seba: Čo je to diastáza? Mám tiež diastázu? Môžem s tým niečo spraviť?

Ak trpíš diastázou, dostať sa späť do kondície po tehotenstve a pôrode si vyžaduje starostlivé plánovanie a špecifické cvičenia, ktoré ti pomôžu vyliečiť a posilniť svaly hlbokého jadra. Pravdou je, že veľa žien trpiace diastázou robia cviky, ktoré môžu zabrániť alebo oddialiť zotavenie diastázy. Preto si račej prečítaj náš článok, v ktorom sa dozvieš všetko potrebné o diastáze.

 

Čo je diastáza?

Počas tehotenstva prechádza telo neuveriteľnými zmenami, aby sa prispôsobilo rastúcemu dieťatku. Jedným z nich je rozšírenie brušných svalov. Ako tehotenstvo postupuje, pravá a ľavá strana priameho brušného svalu (six pack) sa oddelí a tkanivo linea alba, ktoré spája brušné svaly sa natiahne. Predstav si ju ako gumičku, ktorá príliš dlhým naťahovaním stráca svoju elasticitu. V prípade veľkého tlaku sa linea alba oslabuje a stenčuje a nedokáže držať pravú a ľavú stranu brušného svalu pokope. Po pôrode brušné svaly ostanú rozostúpené a na pohľad to vyzerá ako vypuklé bruško.

 

Zdroj: youtube

 

Koho sa diastáza týka?

Diastáza sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a žien po pôrode. Výskum ukazuje, že asi 45 % žien má diastázu brušných svalov 6 mesiacov po pôrode a 33 % žien 12 mesiacov po pôrode. 

Postihuje aj športovcov s nesprávnou technikou cvičenia a ľudí trpiacich obezitou. Čoraz častejšie sa vyskytuje aj u malých detí, z dôvodu nesprávneho psychomotorického vývoja (skoré posadzovanie, vodenie dieťaťa za ruku a iné.) alebo sa s diastázou už narodia.

Ako spomaliť starnutie? TOP 12 potravín, ktoré zastavujú starnutie

 

Ako zistím, čí mám diastázu?

A) Môžeš si všimnúť:

  • Vypuklé bucho
  • Vytvorenie striešky na bruchu počas cvičenia
  • Oslabené brucho
  • Problémy s panvovým dnom, ako je únik moču
  • Bolesti dolnej časti chrbta
  • Zlé držanie tela

 

B) Domáci test na samovyšetrenie diastázy:

Test na diastázu je vhodné robiť najskôr 8 týždňov po pôrode.

Diastáza test 1: Vyšetrenie hmatom

  1. Ľahni si na chrbát, nohy pokrč v kolenách a polož na šírku bedier, chodidlá sú pevne na zemi a obe ruky si dáš za hlavu – východisková pozícia brušákov.
  2. Zdvihni hlavu a ramená z podlahy. Brada smeruje nahor a jednou rukou končekmi prstov si prehmataj brucho smerom nadol od hrudného koša po lonovú kosť (pozdĺž linea alba).

Ak sa ti prsty zaborili do oslabeného brucha a cítiš medzeru väčšou ako 2,5cm, tak máš pravdepodobne diastázu brušných svalov.

 

Zdroj: youtube

Diastáza test 2: Vytvorenie striešky

  1. Ľahni si na chrbát s vystretými nohami a rukami pozdĺž tela.
  2. Vystreté nohy nadvihni mierne nad podložku cca 30 cm.

Ak máš diastázu, vytvorí sa strieška (kopček) v oblasti rozostupu brušných svalov. 

 

Zdroj: youtube

Je dôležité poznamenať, že každý má medzi brušnými svalmi aspoň malú medzeru. Rozostup brušných svalov na 2 prsty je v poriadku. Za diastázu sa považuje medzera väčšia ako 2,5cm.

Ak máš podozrenie, že došlo k výraznému oddeleniu brušných svalov (medzera na 4 prsty alebo viac) alebo nie si si istá, či máš diastázu a objavili sa príznaky ako bolesť chrbta, zlé držanie tela, zápcha, nadúvanie, vypuklé bruško alebo neschopnosť stiahnuť brušné svaly, odporúčam dohodnúť si stretnutie s fyzioterapeutom alebo fitness trénerom, ktorý sa danej oblasti venuje.

 

Čo pomáha na odstránenie diastázy?

Určité oddelenie brucha je normálne a očakáva sa počas tehotenstva. Na odstránenie diastázyzníženie rizika jej vzniku pomáha:

Dobrou správou je, že hoci máš diastázu už niekoľko rokov, stále máš šancu ju stiahnuť alebo úplne odstrániť. Ak budeš dodržiavať nasledujúce rady, výsledky sa môžu dostaviť už v priebehu niekoľkých týždňov.

 

Ktorým cvikom sa vyhnúť?

Bohužiaľ veľa žien trpiace diastázou sa vracia k nevhodným cvikom na brucho, ktoré môžu zabrániť alebo oddialiť zotavenie diastázy. Neodporúča sa akékoľvek cvičenie, ktoré spôsobuje vydutie brucha alebo vytvorenie striešky na bruchu.

Nevhodné cviky:

  • Brušáky akéhokoľvek druhu
  • Plank alebo push-up
  • Jogové pózy ako pes smerujúci nadol, pozícia škorpióna a iné.
  • Niektoré pilatesové cviky ako napr. nožnice, dvojité zdvíhanie nôh

 

Súvisiace články 

Cviky na diastázu: postup krok za krokom