Ako spomaliť starnutie? TOP 12 potravín, ktoré zastavujú starnutie

Potraviny proti starnutiu

Potraviny proti starnutiu, vďaka ktorým sa budeš cítiť fit a vyzerať mladšie 

Starnutie je prirodzený proces. S každou ďalšou sekundou tvoje bunky starnú. Myslíš si, že je možné tento proces spomaliť? Asi ťa poteším, pretože odpoveď je ÁNO. Počul si niekedy, že sme to čo jeme? Ak do každodenných jedál zaradíš tie správne potraviny, môžeš vyzerať o niekoľko rokov mladšie a cítiť sa lepšie. Potraviny výrazne ovplyvňujú naše zdravie, kondíciu, vzhľad, starnutie a kvalitu života. Jedálny lístok zostavený z potravín, ktoré sú plné antioxidantov, zdravých tukov a základných živín, tvoje telo ocení a spomalí starnutie v každej časti tvojho tela.

Cvičenie 5 Tibeťanov: Fontána mladosti – Návod ako cvičiť

 

Potraviny, ktoré výrazne spomaľujú proces starnutia:

1. Avokádo

Avokádo je bohatým zdrojom vitamínov, vlákniny, draslíka, horčíka a antioxidantov. Tieto živiny pomáhajú v boji proti starnutiu tým, že pôsobia proti poškodeniu pokožky vplyvom voľných radikálov. Obsahuje veľa dobrých tukov, ako sú mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA), nasýtené mastné kyseliny (SFA) a polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA), ktoré sú veľmi prospešné pre naše zdravie.

Príprava a použitie: Avokádo môžeš použiť ako nátierku na toasty, pridať do smoothie alebo ho jednoducho nakrájať do šalátu.

Chudnutie: Hoci má avokádo vysoký obsah kalórií, je plné živín a vďaka vysokému obsahu vlákniny a zdravého tuku pomáha podporiť pocit sýtosti.

 

2. Granátové jablko

Granátové jablko je nabité silnými antioxidantami, vlákninou, dráslikom, selénom, horčíkom, vitamínom C a K, ktoré podporujú zdravie srdca. Antioxidanty chránia existujúci kolagén v pokožke a podporujú tvorbu nového kolagénu. Pomáha pri trávení, cukrovke, spomaľuje starnutie, pôsobí protizápalovo, zlepšuje pamäť, imunitu a zrak.

Príprava a použitie: Pridaj ho do svojich smoothie alebo šalátov. Tip na očistene: naplň si misku s vodou a rozkroj granátové jablko na polovicu. Ponor polovicu jablka a prstami oddeľuj semená od šupy. Následne vodu zlej a očistené semená môžeš jesť.

Chudnutie: Podporuje chudnutie tým, že obsahuje polyfenoly, ktoré zrýchľujú metabolizmus a pomáhajú spaľovať viac kalórií. Nachádza sa v ňom aj vláknina, ktorá podporuje pocit sýtosti a zabráni potrebe častého maškrtenia.

Pravidlá pre dokonalé brucho

 

3. Orechy

Orechy obsahujú veľa látok, ktoré sú zdravé pre mozog a cievy napr. omega-3 mastné kyseliny, vitamín E a mnoho ďalších fytochemikálií. Sú dobrým zdrojom bielkovín, vlákniny, tukov, vysokého množstva horčíka a ďalších vitamínov A, B, D a K. Pravidelnou konzumáciu orechov predchádzaš rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam, obezite a cukrovke  2. typu. Zlepšujú pamäť, kognitívne funkcie a sú dobrým bojovníkom proti starnutiu. 

Príprava a použitie: Orechy sa pridávajú do omáčok, šalátov, koláčov, kaší, k mäsu alebo na prípravu chrumkavého müsli. 

Chudnutie: Hrsť orieškov je dobrou voľbou, keď dostaneš chuť na sladké. Kvôli vysokej energetickej hodnote sa neodporúča prijať viac ako 20g na deň. Prednosť daj orechom v ich prirodzenej forme a vyhni sa praženým, soleným alebo orechom obaľovaných v čokoláde, pretože obsahujú veľké množstvo soli a cukru.

 

starnutie_orechy

 

4. Olivový olej

Olivový olej má protizápalové vlastnosti a obsahuje vitamíny E a K.  Je plný polyfenolových antioxidantov a omega-3 mastných kyselín. Pomáha udržiavať cholesterol v rovnováhe, chráni pred vznikom rakoviny a posilňuje zdravie kostí.

Príprava a použitie: Často je odporúčaný extra panenský olivový olej lisovaný za studena, pretože má vyšší obsah antioxidantov a je menej spracovaný ako iné oleje. Používa sa v studenej kuchyni, pridať ho môžeš do šalátu alebo dessingu.

Chudnutie: Znižuje chuť na jedlo a používa sa na detoxikáciu organizmu – 1 ČL ráno.

Druhy jogy a základné dychové cvičenie

 

5. Horká čokoláda obsahujúca najmenej 70 % kakaa

Horká čokoláda obsahuje minerály, antioxidanty a flavanoly, ktoré majú rôzne zdravotné účinky napr. udržujú cievy pružné, zmierňujú zápal a dokonca spomaľujú proces starnutia. Po konzumácii tmavej čokolády sa uvoľnia Endorfíny, vďaka ktorým sa budeš cítiť dobre a šťastne. Nájdeme v nej antioxidant Resveratrol, ktorý zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol v tele. Konzumáciu horkej čokolády zlepšuješ elasticitu pokožky a zdravie srdca.

Príprava a použitie: Horkú čokoládu je možné použiť na ozdobenie rôznych koláčov a rannej misky cereálií.

Chudnutie: Aj keď je kvalitná horká čokoláda lepšou voľbou ako mliečna, stále je to čokoláda s vysokým obsah kalórií a nasýtených tukov. Denný príjem tmavej čokolády by nemal presiahnuť 25g.

TOP 5 cvikov na ploché bruško

 

6. Paradajky

Paradajky sú veľmi bohaté na lykopén. Lykopén pôsobí ako antioxidant, ktorý pomáha znižovať riziko chronických ochorení a poskytuje ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi. V paradajkách nájdeme dráslik, zinok, vlákninu, betakarotén a vitamíny. Šupka paradajok pôsobí protizápalovo a flavonoidy spomaľujú starnutie. Paradajky majú priaznivý vplyv na telo napr. udržujú oči zdravé, zlepšujú pokožku a kvalitu vlasov.

Príprava a použitie: Najlepšie je ich kombinovať so zdravými tukmi, ako je olivový olej alebo avokádo, pretože sa výrazne zvyšuje vstrebávanie lykopénu v tele. Paradajky majú v kuchyni všestranné použitie. Môžeš ich pridať do šalátov, varenia, pečenia, smoothie alebo ich jednoducho zajedať počas letných dní. Spracovávajú sa zaváraním, mrazením alebo sušením.

Chudnutie: Paradajky sú dobrým zdrojom živín a majú nízky obsah kalórií. Preto sú ideálnou voľbou pri chudnutí. Jedna stredne veľká paradajka obsahuje iba cca 15 kalórií. Pridaním paradajok do jedál ťa zasýti a udrží v kalorickom deficite.

 

starnutie_paradajky

 

7. Zelený čaj

Zelený čaj patrí medzi najmenej spracovávané druhy čaju. Z tohto dôvodu obsahuje najviac antioxidantov a prospešných polyfenolov, ktoré chránia telo pred chorobami. Má priaznivý účinok na znižovanie hladiny cukru v krvi a znižuje výskyt srdcových ochorení.

Príprava a použitie: Zelený čaj sa pripravuje pri teplote vody 70-80°C. Zaliatím čaju vriacou vodou získava horkastú až spálenú chuť.

Chudnutie: Katechíny a kofeín nachádzajúce sa v zelenom čaji zlepšujú sústredenosť, zrýchľujú metabolizmu, a tým pomáhajú pri úbytku hmotnosti.

 

Ďalšie potraviny 

 

 

 

X