Najznámejšie DRUHY JOGY a dychové cvičenie

Máš pocit, že si neustále pod tlakom? Snažíš sa relaxovať a zbaviť sa stresu? Ak áno, cvičenie jogy je pre teba ideálnym riešením! 

Joga dnes patrí k veľmi populárnym aktivitám. Je to životná filozofia, štýl a hľadanie harmónie teladucha. Aj keď väčšina iných typov cvičení ťa vyčerpá, joga ti pomôže získať stratenú energiu, predovšetkým vďaka koncentrácií na dýchanie, ktoré pomáha zvyšovať prívod kyslíka do svalov. Keďže joga je viac mentálne ako telesné cvičenie, môže ti pomôcť, aby tvoje myšlienky boli usporiadanejšie a pozornosť sústredená.

 

Dýchanie

Skôr, ako sa rozhodneš cvičiť jogu, venuj sa dychovým cvičeniam, ktoré ti pomôžu zvýšiť tvoju koncentráciu. Päť minútové dychové cvičenie ti prinesie pocit hlbokej relaxácie a uvoľnenia.

Budeš potrebovať uterák alebo prikrývku, ktorú použiješ ako podsedák. Sadni si so skríženými nohami na zem a pod zadok použi zloženú prikrývkou tak, aby bedrá boli o niečo vyššie ako kolená. Polož ruky dlaňami smerom nahor na vnútorné strany kolien. Zatvor oči a dýchaj pomaly bez námahy cez nos. Ak ti nádych trvá jednu až dve sekundy, po minúte predĺž dych tak, aby nádych a výdych trvali štyri až šesť sekúnd. Vizualizácia tvojho dýchania ti pomôže lepšie sa sústrediť na dýchanie. Predstav si, ako dych rozširuje hrudník, ako ťa napĺňa bielym svetlom a dodáva energiu.

 

Cvičenie 5 Tibeťanov: Fontána mladosti – Návod ako cvičiť

Druhy jogy 

Existuje množstvo druhov jogy, ktoré kombinujú rôzne cviky, dychové cvičenia, meditáciu a relaxáciu

 

Hatha joga     

Na hodine Hatha jogy sa jogové pozície cvičia pomaly s dôkladným uvedomovaním si pohybov. Každá póza sa drží na päť až desať nádychov a výdychov so zameraním na stabilitu a budovanie sily. Je vhodná pre začiatočníkov a mierne pokročilých.  

Pomáha: znižovať stres, zlepšiť pozornosť, uvoľniť a upokojiť telo a myseľ.

 

Ashtanga joga

Ashtanga joga pozostáva z fyzicky náročných pozícií, takže tento štýl jogy je vhodný pre pokročilých. Ashtanga sa riadi rovnakými šiestimi sériami špecifických ásan, ktoré sú sprevádzané synchronizovanou prácou s dychom.

Pomáha: zlepšiť flexibilitu a vytrvalosť, zvýšiť sústredenie, znížiť príznaky depresie a úzkosti.

 

Vinyasan joga / Flow joga

Tento štýl jogy je často označovaný ako ‚flow‘, pretože plynule prechádzaš z jednej pózy do pózy druhej. Flow joga kladie dôraz na pomalé pohyby a hlboké dýchanie. Vďaka tomu sa tvoje svaly uvoľnia a zároveň sa uvoľní nahromadená energia a zažiješ meditáciu v pohybe.

Pomáha: upokojiť myseľ, zlepšiť náladu, posilniť telo, znížiť stres.

 

Iyengar joga

Iyengar joga je ďalší pomalý štýl jogy, pri ktorom držíš pózy dlhšiu dobu. Zameriava sa na detailné a presné pohyby. Počas cvičenia sa využívajú rôzne rekvizity, ako sú jogové bloky a pásy, ktoré pomáhajú pri zarovnaní a správnom držaní tela.

Pomáha: zvýšiť flexibilitu, znížiť bolesť chrbta.

 

Hot joga / Birkam joga

Na hodine hot joga sa poriadne zapotíš. Táto joga sa cvičí vo vyhrievanej miestnosti, ktorej teplota je okolo 38°C a vlhkosť vzduchu 40%. Teplo priaznivo vplýva na uvoľnenie svalov, detoxikáciu a podporu flexibility. Cvičenie obsahuje sériu 26 základných póz, pričom každá sa vykonáva dvakrát.

Pomáha: na kardiovaskulárne ochorenia, zlepšiť rovnováhu, lepšie vnímať dych, posilniť imunitný systému.

 

Jin joga

Jin joga je pomalší štýl jogy, a preto je vhodná pre začiatočníkov. Začiatočníci môžu držať pózu niekoľko minút a skúsenejší desať a viac minút. Cieľom je spomaliť organizmus a umožniť telu úplné uvedomenie si ásan, aby sa uvoľnil stres a napätie po fyzickej aj psychickej stránke.

Pomáha: upokojiť nervový systém, zlepšiť spánok, zvýšiť mobilitu a flexibilitu.

 

Gravid joga

Gravid joga je prispôsobená ženám vo všetkých trimestroch. Na hodine prenatálnej jogy očakávaj dychové cvičenia a jemný pohyb pomocou rôznych jogových pozícií, ktoré pomáhajú rozhýbať rôzne časti tela. Tehotenská joga prehlbuje vnútornú komunikáciu medzi mamou a bábätkom a jej cvičenie zintenzívňuje vnímanie tohto jedinečného spojenia.

Pomáha: znížiť bolesti dolnej časti chrbta a bolesti hlavy, zvýšiť pružnosť a vytrvalosť svalov potrebných pri pôrode, znížiť dýchavičnosť a depresie.

 

Ako spomaliť starnutie? TOP 12 potravín, ktoré zastavujú starnutie

Kundalini joga

Kundalini je navrhnutá tak, aby aktivovala tvoju duchovnú energiu, ktorá sa nachádza v spodnej časti chrbtice. Cvičením posielaš energiu zo spodnej časti chrbtice smerom nahor von z temena hlavy, vďaka čomu stimuluješ svoje čakry na ceste k zdravšiemu telu. Kundalini joga kombinuje povzbudzujúci pohyb s dynamickým dychom, meditáciou a spievaním mantier na budovanie vitality.

Pomáha: znížiť krvný tlak, zlepšiť silu, vyvážiť metabolizmus.

 

 

 

X