5 Tibeťanov: Návod AKO cvičiť? plus VIDEO

Vyskúšaj cvičenie 5 Tibeťanov, ktoré je staré už viac ako 2500 rokov.

Cvičenie 5 Tibeťanov je rýchle a jednoduché cvičenie, ktoré môžeš robiť každý deň z pohodlia domova. Pravidelným cvičením získaš fyzické i duševné výhody. Vďaka týmto výhodám je Päť Tibeťanov tradične známe ako „fontána mladosti“.

V skutočnosti tibetskí mnísi veria, že toto cvičenie prerozdeľuje životnú silu tela tam, kde ju najviac potrebuje. Považujú to za jeden z kľúčov, ako docieliť rovnováhu tela, mysle a ducha.

Cvičenie Päť Tibeťanov je prastará jogová prax, ktorá pozostáva z piatich cvikov, ktoré sa opakujú 21- krát. Môžeš začať s 2 až 5 opakovaniami a postupne sa dopracuješ až k 21 opakovaniam. Na cvičenie nepotrebuješ veľa miesta ani žiadne špeciálne vybavenie. Cvičí sa približne 10 -15 minút, v závislosti od toho, koľko kráť sa rozhodneš série opakovať.

Prínosy cvičenia 5 tibeťanov:

 • Zlepšuje silu, vitalitu a flexibilitu
 • Uľavuje od bolesti kĺbov a chrbta
 • Zlepšuje spánok
 • Znižuje úzkosť a depresie
 • Zvyšuje pocit pokoja
 • Zlepšuje náladu a dodáva energiu
 • Spomaľuje proces starnutia

Druhy jogy a základné dychové cvičenie

Ako spomaliť starnutie? TOP 12 potravín, ktoré zastavujú starnutie

 

Prvý Tibeťan

 1. Postav sa vzpriamene s roztiahnutými rukami. Ruky sú vo výške ramien, prsty spojené a dlane smerujú nadol.
 2. Otáčaj sa v smere hodinových ručičiek s rýchlosťou, ktorá je pre teba pohodlná.

TIP: Dôležitý je smer a nie rýchlosť otáčania. Prvým cvičením sa uvoľňuje negatívna energia. Ak pociťuješ závraty, zastav sa a spoj dlane a pozri sa na svoje palce. Zhlboka pri tom dýchaj.

Zdroj: youtube

 

Druhý Tibeťan

 1. Ľahni si na chrbát, ruky máš položené vedľa tela s dlaňami otočenými smerom nadol. Nohy vystri, členky sa dotýkajú a špičky smerujú smerom nahor.
 2. S nádychom zdvihni hlavu z podlahy, zasuň bradu do hrudníka a súčasne zdvihni vystreté nohy kolmo hore. Predstav si, že svojim telom vytváraš písmeno „J“.
 3. S výdychom súčasne spusti nohy a hlavu na podlahu.

TIP: Ak si začiatočník a je to pre teba náročné, môžeš vyskúšať ľahšiu verziu: polož si ruky pod zadok alebo pokrč kolená pri zdvíhaní a spúšťaní nôh. Druhý Tibeťan posilňuje brušné svaly a stimuluje energiu súvisiacu s pankreasom.

 

Zdroj: youtube

 

Tretí Tibeťan

 1. Kľaknite si na zem, kolená sú na šírku ramien a špičkami sa zapieraj do zeme. Narovnaj trup a polož dlane na zadnú stranu stehien pod zadok. Nakloň hlavu dopredu a zasuň bradu do hrudníka.
 2. S nádychom otvor hrudník a zakloň hlavu dozadu.
 3. S výdychom sa vráť späť do vzpriamenej polohy a nakloň bradu dopredu k hrudníku.

TIP: Brucho drž stiahnuté, aby sa nepreťažovala spodná časť chrbta. Týmto cvičením sa zvyšuje pozitívna energia do oblasti srdca.

 

Zdroj: youtube

 

Štvrtý Tibeťan

 1. Posaď sa na podložku, chrbát vystri a natiahni nohy pred seba, chodidlá sú od seba na šírku ramien. Polož dlane na zem blízko bokov, prsty smerujú dopredu. Hlavu nakloň dopredu a zatlač bradu na hrudník.
 2. Pri nádychu zdvihni boky nahor, kolená ohni a hlavu zakloň dozadu. Trup drž v priamej línii, rovnobežne s podlahou. Predstav si seba v obrátenej polohe stola.
 3. Chvíľu zadrž dych a vydrž v tejto polohe aspoň 3 sekundy.
 4. S výdychom sa vráť do pôvodnej polohy.

TIP: Cvik si môžeš uľahčiť tým, že vo východiskovej polohe ohneš kolená a boky mierne posunieš dopredu od rúk. Cvičenie zvyšuje energiu do sakrálnej oblasti a posilňuje hornú a dolnú časť tela.

Pravidlá pre dokonalé brucho

Zdroj: youtube

 

Piaty Tibeťan

 1. Začni na všetkých štyroch, opri sa o dlane tak, aby boli zápästia pod ramenami. Nohy natiahni na šírku bokov za seba, váha je na dlaniach a prstoch nôh.
 2. S nádychom zdvihneš panvu, bradu tlačíš k hrudníku a nohy držíš vystreté. Akoby si vytváral písmeno „V“.
 3. Pri výdychu spúšťaš panvu smerom nadol, otváraš hrudník a hlava smeruje nahor.
 4. Dýchaj a pokračuj v plynulom pohybe.

TIP: Keď prechádzaš z jednej polohy do druhej, drž brucho stiahnuté. Ak je pre teba náročné mať nohy vystreté, mierne ich pokrč a drž váhu na špičkách a dlaniach.

Zdroj: youtube

 

Vyskúšaj si celé cvičenie 5 Tibeťanov s Adreou Peniakovou

Zdroj: youtube

 

 

X